Co to jest presbiopia

Jak powszechnie wiadomo nasz wzrok wraz z wiekiem pogarsza się. Najczęściej zauważalnym problemem, który pojawia się po 40-stym roku życia jest nieostre widzenie z bliska. W chwili obecnej granice wiekowe ludzkiej aktywności coraz bardziej się przesuwają, ale niestety nie idzie za nią sprawność wzroku. W praktyce oznacza to, że właściwie każdy kto ukończył 45 rok życia potrzebuje jakiejś formy korekcji wzroku, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę lub nie chce się do tego przyznać. Jest to nieuniknione i czeka kiedyś każdego z nas.

Na szczęście obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które pozwolą spełnić oczekiwania i potrzeby również osób dojrzałych, a które przy okazji nie zdradzą wieku ich użytkownika. Należą do nich między innymi okulary progresywne i wieloogniskowe soczewki kontaktowe, pozwalające na komfortowe widzenie z każdej odległości, jak za młodych lat. Ich dobór poprzedzony jest specjalistycznym badaniem.

W naszym życiu czeka nas kilka rzeczy, które są nieodwołalne, a jedną z nich jest prezbiopia, która znana jest również pod mało przyjemną nazwą starczowzroczność. Prezbiopia jest to stan, który prędzej, czy później dotyczyć będzie każdego z nas. Jak wynika z danych statystycznych społeczeństwo europejskie starzeje się. Podobnie jest w Polsce. Takie zmiany demograficzne wynikają między innymi z faktu, że coraz dłużej żyjemy. W chwili obecnej osoby z prezbiopią mogą stanowić nawet ponad połowę mieszkańców Europy, a to oznacza ogromne potrzeby w zakresie jej korekcji.

Do najczęściej wybieranych metod korekcji prezbiopii nadal należą okulary. Osoby po 40 roku życia mają tu kilka opcji. Najprostszą z nich są okulary jednoogniskowe. U osób bez wady wzroku do dali będą to jedynie okulary do czytania, ale osoby z wadą wzroku zwykle muszą w takim wypadku korzystać z dwóch par okularów, co zdecydowanie nie jest wygodne. Okulary dwuogniskowe zapewne są wygodniejsze, ale podobnie jak okulary jednoogniskowe nie zapewniają one widzenia pośredniego. Dodatkowo widoczna wtopka z mocą do bliży zdradza wiek użytkownika, czego on osobiście raczej wolałby uniknąć. Takich problemów nie mają użytkownicy okularów progresywnych, które dzięki temu, że stale są udoskonalane, cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo tego okulary progresywne, nawet te najlepsze, nie są pozbawione niedoskonałości i zwykle wymagają pewnego okresu adaptacji. Wynika on przede wszystkim z konieczności nauczenia się jak z nich korzystać, aby zapewnić sobie dobre widzenie na wszystkie odległości i we wszystkich kierunkach.